logo

سایت شخصی رضا کارگزار

متخصص و مدرس برنامه ریزی مالی شخصی | مربی ارشد بازی کش فلو | موسس باشگاه بازی گردش مالی ( باشگاه کش فلو ایران )
ceo[a]rezakargozar.com
09153258199
0
  • محصولی در سبد نیست.
ارز رمز چیست

ارز رمز ( cryptocurrency | ارز رمزنگاری شده | ارز دیجیتال | پول مجازی ) چیست

می‌خواهیم در مورد صنعتی صحبت کنیم که در ۵۰۰ سال اخیر به عنوان بزرگترین اختراع بشر در حوزه مالی بوده و دنیا را متحول کرده است.

هر ارزی که در حوزه فضای مجازی و اینترنت قابل انتقال باشد ارز رمز نامیده می شود.

ارز رمز در واقع شبکه ای است که تحت کنترل هیچکس قرار ندارد. یک شکل جدید از پول دیجیتال است اما با یک تفاوت بزرگ با سایر پول ها؛ اینکه هیچکس آن را کنترل نمی‌کند.

پول‌های دیجیتال به دو دسته تقسیم می شوند: الف) متمرکز ب) غیرمتمرکز

ارز رمزها در دسته غیرمتمرکز قرار می‌گیرند. در بخش غیرمتمرکز تولید کننده و تعیین کننده قیمت مردم هستند وهیچ کمپانی و یا ارگان دولتی پشت اینکار نیست.

ارز رمزها هیچ سرویس دهندۀ مرکزی یا مؤسسه مالی برای کنترل نقل و انتقال ندارند؛ چون همه چیز بر اساس ارتباطات همتا به همتا (peer to peer) بنا شده است. این ماهیت، پدیده ای است که دولت‌ها نمی‌توانند آن را دستکاری کنند و بانک‌ها نمی‌توانند ارزش آن را کم یا زیاد نمایند.

احساس نیاز به ارز رمز از آنجا آغاز شد که برخی فعالیت‌های اینترنتی دارای ارزش اقتصادی شدند و برای شرکت در فعالیت‌ها یا دریافت خدمات آنان باید بهایی پرداخت می‌شد در حالیکه این فعالیت‌ها جنبۀ واقعی و ظهوری در دنیای حقیقی نداشتند.

شروع داستان ارز رمزها با معرفی بیت‌کوین به دنیا

در سال ۲۰۰۹، تعداد ۱۳۰۹ بیت‌کوین منتشر شد و قیمت هر بیت‌کوین ۱ دلار بود. چند روز بعد اولین نسخه از نرم افزار وین به صورت متن باز ارائه شد و فردای آن روز یک بلوک بیت‌کوین استخراج گردید و تراکنش بیت‌کوین بین کاربران اولیه صورت گرفت و تجارت عمومی آن در سال ۲۰۱۰ آغاز گشت.

تاکنون بیش از ۸۰۰ ارز رمز در فضای اینترنت ایجاد گردیده و در حال استفاده می‌باشد.

قابلیت نقد شوندگی بیت‌کوین :

از ویژگی‌های مهم پول، قابلیت نقد شوندگی می‌باشد. بدین معنا که از آن بتوان به راحتی و سریع در انجام مبادلات استفاده نمود.

برای اینکه بیت‌کوین به سطح نقد شوندگی قابل قبولی برسد، افزایش میزان خرید و فروش به وسیله بیت‌کوین ضروری است. چنانچه از بیت‌کوین درانجام تجارت به صورت گسترده استفاده شود، قابلیت نقد شوندگی آن بالا رفته و منجر به رسیدن بازار به یک قیمت عادلانه و قابل اتکا برای بیت‌کوین می‌شود.

پشتوانه بیت‌کوین :

پشتوانه ارزهای رایج، طلا و نقره است. از لحاظ نظری اگر فردی یک دلار را به بانک بدهد، آنها بایستی به اندازه آن به او طلا بدهند (هر چند درعمل این امکان وجود ندارد) اما پشتوانه این ارز دیجیتال، طلا نیست بلکه فرمول‌های ریاضی است.

با نگاهی به تاریخچه قیمت بیت‌کوین متوجه می‌شوید که در طول ۱۰ سال از پیدایش بیت‌کوین، این ارز رمز همواره اوج ‌گیری‌های بزرگی داشته و از سوی دیگر دچار سقوط‌های بزرگی هم شده است. از این رو سرمایه‌گذاران باید همواره در مقابل ریسک‌های زیاد سرمایه ‌گذاری در بیت‌کوین آگاه باشند.

مسائلی مانند شرایط قانون ‌گذاری، کاربردی شدن (پذیرش)، مسائل فنی، دستکاری بازار، پاداش استخراج و … می‌تواند باعث تغییرات قیمت بیت‌کوین شود.

روش‌های سرمایه گذاری در ارز رمزها :

استخراج ارز رمز :

فرآیند تولید و استخراج ارز رمز به (mining) معروف است. هر ارز رمز به جای اینکه توسط بانک مرکزی ایجاد شود، توسط تعدادی معدنچی (miner) ایجاد می‌شود که در یک شبکه غیرمتمرکز بر سر یافتن جواب یک مسئله یا درحقیقت یک هش (Hash) پیچیده باهم رقابت می‌کنند. به سریعترین استخراج کننده یک جایزه که یک واحد ارز رمز است تعلق می‌گیرد.

خرید و فروش ارز رمز :

به فرآیند خرید و فروش ارز رمزها (Trading) می‌گویند. ترید (Trade) یا مبادله ارزرمز ها یک واژه انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت یا داد و ستد می‌باشد، اما این واژه در بازار ارز رمزها به چه معنی است؟

همانطور که می‌دانید هر ارزی را می‌توان خرید و فروش کرد (مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و…) و یا به ارزهای دیگر تبدیل کرد که تراکنش‌های مربوط به آنها در بلاک چین ثبت می‌شود و به صورت شفاف قابل مشاهده است.

افرادی که ترید (Trade) می‌کنند، به دنبال کسب سود از این خرید و فروش‌ها یا مبادله ها می‌باشند. البته دو نوع رویکرد به ترید یا مبادله ارز رمزها وجود دارد که یکی در قالب سرمایه‌گذاری بلند مدت و دیگری در قالب کوتاه مدت و خرید و فروش‌های لحظه‌ای است.

کیف پول ارز رمز یا wallet :

کیف پول ارز رمز، نرم افزاری است که ارز رمزها در آن نگهداری می‌شوند. از لحاظ فنی، ارز رمز در هیچ کجا نگهداری نمی‌شود؛ بلکه رمزهای خصوصی هستند که برای آدرس هر یک از ارز رمزها وجود دارند و در کیف پول فردی که صاحب حساب است، نگهداری می‌شود.

این کیف، ارسال و دریافت ارز رمز را تسهیل داده و مالکیت حساب را برای کاربر نگه می‌دارد. کیف پول ها به چهار صورت نرم افزار کامپیوتری، موبایل، تحت وب و به صورت سخت افزاری برای کاربران موجود است.

کارگاه آموزش عملی سرمایه گذاری در ارز رمزها
کارگاه عملی سرمایه گذاری در ارز رمزها

برای ثبت نام و شرکت در این کارگاه، با شماره های ۰۹۳۶۳۷۳۸۱۱۷ و ۰۵۱۳۷۰۵۱۴۸۹ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال