logo

سایت شخصی رضا کارگزار

متخصص و مدرس برنامه ریزی مالی شخصی | مربی ارشد بازی کش فلو | موسس باشگاه بازی گردش مالی ( باشگاه کش فلو ایران )
ceo[a]rezakargozar.com
09153258199
0
  • محصولی در سبد نیست.
ترجمه فارسی ایمیل های رابرت کیوساکی

اسرار زندگی از زبان راهب ویتنامی | ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹

زمانیکه گروهبان سر من فریاد می زد، آب دهانش به تمام صورت من پرت می شد و گرد و غبار روی صورتم تبدیل به گل می‌شد. او خوشحال نبود و من به سختی متوجه می‌شدم.

در جیب پشت من یک بروشور بود که آن را تازه خوانده بودم و نمی توانستم جلوی فکر کردن به آن را بگیرم. این بروشور در توضیح فلسفه یک راهب ویتنامی به نام Thich Naht Hahn (سیچ نات هان) بود.

در آن بروشور، “هان” پرسیده بود: “هدف شما در زندگی چیست؟

من در حالیکه با یونیفرم دریایی بر تن ایستاده بودم، به این سؤال فکر می کردم!

معمولاً شخص دیگری اهدافم را به من می گفت: در جنگ پیروز شو؛ درجات خوبی کسب کن؛ یه کار خوب پیدا کن. اما … هدف من چیست؟

گروهبان که اکنون رنگ صورتش قرمز شده بود، خاک را با پایش روی پوتین من ریخت و مرا به اقامتگاهم فرستاد تا آنها را واکس بزنم. بروشور را بیرون کشیدم … “هان” پرسیده بود، ” آیا مسیر می تواند هدف باشد؟”

اکنون بعد از گذشت چند دهه، من هنوز هم به این سوال می اندیشم و موافقم … پیدا کردن مسیر خود در زندگی، هدف است!

مسیر شما شغل شما نیست. این نیست که چقدر پول در می آورید. سِمَت شما نیست. حتی موفقیت یا شکست شما نیست. پیدا کردن مسیر شما به معنای پی بردن به کارهایی است که شما در اینجا بر روی کره زمین انجام می دهید.

هدف زندگی شما چیست؟ چرا به شما هدیه ای به نام زندگی داده شده است؟ و هدیه ای که شما به زندگی قرار است برگردانید، چیست؟

این سؤالات، دلائلی بودند که باعث شد من چهار ربع نقدینگی را ایجاد کنم. این مسئله بسیار مهم است زیرا جواب آن باعث پیدا کردن مسیر شما در زندگی می‌شود.

همانطور که می دانید بیشتر افراد در اوایل زندگی برنامه ریزی شده اند تا به مدرسه بروند و شغل پیدا کنند. مدرسه درباره پیدا کردن شغلی در رده E (کارمند) یا S (خویش فرما) است. مدرسه در مورد یافتن مسیر زندگی شما نیست.

میلیون ها نفر مدارس را ترک می‌کنند و در شغل هایی که دوست ندارند به دام می‌افتند. آنها می‌دانند چیزی در زندگیشان گم شده است. بسیاری از افراد نیز به دام مسائل مالی می‌افتند و فقط به اندازه ای درآمد دارند تا بتوانند زنده بمانند. آنها می‌خواهند درآمد بیشتری کسب کنند اما نمی‌دانند چه باید کرد.

بدون آگاهی از ربع های دیگر، بسیاری از افراد به مدرسه برگشته و در ربع E یا S به دنبال مشاغل جدید یا افزایش حقوق می گردند. آنها از دنیای ربع B (کسب و کارهای بزرگ) و I (سرمایه گذاران) بی اطلاع هستند.

هر یک از ما حداقل در یکی از چهار ربع ساکن هستیم. جایی که ما هستیم، توسط جایی که پول به دست ما می آید، تعیین می شود.

چهار ربع نقدینگی به چهار دسته از افراد تقسیم می شود:

  • E به عنوان نماد کارمند
  • S به عنوان نماد خویش فرما یا متخصص
  • B به عنوان نماد مالک کسب و کار بزرگ
  • I به عنوان نماد سرمایه گذار

در سمت چپ چهارراه، ربع های E و S قرار دارند. آنها بیشترین مالیات را پرداخت می کنند و زمان خود را به ازای پول معامله می کنند.

این همان کاری است که اکثر افراد وقتی به سر کار می روند، انجام می دهند. آنها روزانه هشت ساعت (یا بعضی اوقات بیشتر) از زمان خود را با دریافت حقوق مبادله می کنند.

در سمت راست چهارراه، ربع های B و I قرار دارد. آنها کمترین مالیات را پرداخت می کنند و دارایی هایی را ایجاد می کنند که حتی در هنگام خواب نیز  برای آنها جریان نقدی ایجاد می کند.

در مؤسسه Rich Dad، این نظر ماست که خط تقسیم بین کسانی که با اقتصاد امروز دست و پنجه نرم می کنند و کسانی که در حال پیشرفت هستند، همان خطی است که بین دو سمت ماتریس چهار ربع نقدینگی است.

آیا آماده هستید که فراتر از امنیت شغلی حرکت کنید و به امنیت مالی دست پیدا کنید؟ این یک مسیر آسان نیست، اما پاداش آن در انتهای مسیر، آزادی مالی است که ارزش سفر دارد.

اکنون، مطمئن نیستم که “هان” در کدام ربع چهار ربع نقدینگی قرار می گیرد، اما این مسئله مهم نیست. آنچه مهم است این است که اکنون شما در کدام ربع ماتریس قرار دارید و می خواهید در آینده در کدام ربع باشید. هنگامی که بتوانید به این دو سؤال پاسخ دهید، می توانید مسیر زندگی را که باید شروع کنید، ببینید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

طراحی سایت