logo

سایت شخصی رضا کارگزار

متخصص و مدرس برنامه ریزی مالی شخصی | مربی ارشد بازی کش فلو | موسس باشگاه بازی گردش مالی ( باشگاه کش فلو ایران )
ceo[a]rezakargozar.com
09153258199
0
  • محصولی در سبد نیست.
هوش مالی در خرید املاک

هوش مالی در خرید پرسود املاک از زبان رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی:

روزی یکی از دوستانم، در حالی که لپ هایش گل انداخته بود، شاد و سرزنده سراغم آمد و درباره خودش خبری خوش داد. او گفت که بالاخره توانسته خانه رویاهایش را به قیمتی مناسب پیدا کند و بعد از مدت ها می‌تواند به ساختمانی بزرگ و دل باز نقل مکان کند. آنقدر خوشحال بود که نمی‌توانست روی پا بایستد.

من درباره مزایای خانه از او سوال کردم که پاسخ داد اصلی ترین مزیتش قیمت ارزان آن است. گویا خانه از طرف بانک به حراج گذاشته شده بود. پیش تر مبلغ ۷۸۰٫۰۰۰ دلار برای آن تعیین کرده بودند، اما حالا صاحب‌خانه در شرایط بد مالی و ورشکستگی به سر می برد و به همین دلیل، همان خانه از طرف بانک به قیمت ۲۱۵٫۰۰۰ دلار برای فروش گذاشته شده بود.

دوستم نظر مرا پرسید پاسخ دادم: نظری ندارم، چون به جز قیمت پایین، چیز دیگری از آن نمیدانم. دوستم گفت که همین بزرگترین امتیاز است. او و همسرش نمی‌توانستند ساختمانی با آن متراژ را خریداری کنند، اما اکنون در این شرایط، تهیه آن خانه برای آن دو مقدور شده است.

برای دوستم توضیح دادم ارزش و بها مهم است و نه ارزانی. به او گفتم که من همواره برای بهای واقعی پول می‌دهم و نه چیز دیگری. پرداخت کردن پول برای چیزی که می ارزد و مورد نیاز است نوعی سرمایه گذاری است. من هرگاه از قیمت کالایی راضی نباشم آن را نمیخرم و از کنارش عبور میکنم.

بعضی ها سرشان درد می‌کند برای چانه زدن، اما من از این دسته نیستم. اگر فروشنده بخواهد مرا صدا میزند، اگر نه هم که مسئله ای نیست.

من برای بهای واقعی پول می‌دهم و به همین دلیل، زندگی ام را سرشار از مواد با ارزش کرده ام. این یکی از اصلی ترین دلایل ثروتمندی من بوده است. اما دوستم اینگونه نبود، او به دنبال ارزانی رفت و خیلی خوشحال بود که مروارید غلتان و ارزان را به چنگ آورده است.

اوضاع همانطور پیش رفت که من پیش بینی می‌کردم. دوستم نقره داغ شد! خانه در یکی از کوچه های مشرف به خیابانی شلوغ واقع شده بود. چند بلوک آنطرف تر دبیرستانی شلوغ و پر سروصدا قرار داشت و اوضاع شاگردانش هم تعریف چندانی نداشت، به حدی که دوستم مجبور شد برای حفظ امنیت دختر و پسرش، آن ها را به کلاس کاراته بفرستد!

در یک کلام، سر دوستم کلاه رفته بود، او خانه ای ارزان خرید، اما آن خانه بهمان قیمت اندک هم نمی ارزید.

به راستی سزای افرادی که اصلی ترین معیار خریدشان ارزان قیمتی است همین است. او اکنون به دنبال خرید خانه ای کوچکتر در محله ای دیگر است و در این مسیر، از پدرش هم کمک خواسته است. اگر از اشتباه گذشته اش درس نگرفته باشد، هیچ بعید نیست باز هم به همان سرنوشت دچار شود.

دلیل چیست؟

اما به راستی چرا امثال این خانم وشوهرش چنین اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند؟ من درباره این زن و مرد و افراد مشابه آن ها فکرکرده ام و به این دلایل رسیده ام:

  • آنها تحصیلات دانشگاهی دارند، اما دانش اقتصادی شان صفر است. از آن بدتر، هیچگاه در هیچکدام از دوره های برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری شرکت نمی کنند. آنها بدون آنکه خودشان بدانند، بی سوادی مالی را برای خود انتخاب کرده اند.

پدرپولدار وجود من میگوید: “نا دانسته ها اصلی ترین عامل فقر هستند.”

  • آن خانم فوق العاده احساساتی است. در دنیای اقتصاد، شما باید یاد بگیرید که احساسات آنی تان را مهار کنید. معمولا انسان ها سه تصمیم بزرگ زندگی شان را یعنی ازدواج، خریدن خانه و بچه دار شدن را کاملا چشم بسته و از سر احساسات انجام می دهند، اما در دنیای اقتصاد، احساسات زودگذر و بی منطق نباید جایی داشته باشد، بنابراین پیش از خرید هر چیز باید معایب آنرا به خوبی ببینید و بشناسید.
  • این خانم به جای آنکه از مشاوران اقتصادی و افراد دانای ثروتمند نظرخواهی کند، از فروشنده و مشاورمسکن نظر خواهی کرده بود. مشخص است که فروشنده روی نکات مثبت کالا تاکید می‌کند، چون او از فروش نفع می‌برد.

یکی از درس های دوره های پول و اقتصاد این است که باید فرق بین توصیه درست مالی و پیشنهاد اشتباهی راکه به ضررتان تمام می‌شود بشناسید.

متاسفانه حتی در دوره مدرن هم آمورش اصول مالی و اقتصادی در سراسر جهان ضعیف است. بحران اقتصادی و ورشکستگی هایی که گریبان گیر تمام نقاط دنیا شده نشان دهنده همین ضعف سنگین است. به طور قراردادی، به همه می‌گویند: “مدرسه بروید، وارد دانشگاه شوید، مدرک بگیرید، مشغول به کار شوید، پس انداز کنید و با چشم پوشی از بسیاری خواسته های اولیه، صاحب یک زندگی معمولی شوید.”

بسیاری از افرادی که این آموزه ها را دنبال می کنند حتی فرصت کافی برای خواب شبانگاهی ندارند. بااین حال، همچنان هشتشان گروی نه شان است!

از نظرمن، هر فردی که می‌خواهد از این سبک زندگی خلاص شود باید کتاب های آموزشی مرتبط با پول و اقتصاد را مطالعه کند و در دوره های آموزش پیشرفته مالی شرکت کند. بی شک کسب دانش مالی، نخستین گام برای بهبود وضع مادی است و با چشم پوشی از این مرحله، هرگز نمی توان به رفاه و آسایش رسید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

طراحی سایت