logo

سایت شخصی رضا کارگزار

متخصص و مدرس برنامه ریزی مالی شخصی | مربی ارشد بازی کش فلو | موسس باشگاه بازی گردش مالی ( باشگاه کش فلو ایران )
ceo[a]rezakargozar.com
09153258199
0
  • محصولی در سبد نیست.
چرا بازی کش فلو بهتر از مونوپولی است

چرا بازی کش فلو بهتر از مونوپولی است؟

آیا مونوپولی واقعا یک بازی اقتصادی است؟

اگر از مردم اسم یک بازی تخته ای با موضوع مالی و اقتصادی را بپرسیم، اولین جواب آنها به احتمال زیاد مونوپولی خواهد بود.

با وجود اینکه خودم مونوپولی را دوست دارم، اما در آن نقصی وجود دارد. اولا، نرخ درآمد بر هزینه یک مقدار غیر واقعی است. شما با مبلغ ۲۰۰ یورو بازی را شروع می کنید که برای خریدن تمام خیابان ویتچپل کافی است؛ با باقیمانده پول هم می توان جاده اولدکنت را خریداری کرد. به سمت پایان بازی، جذابترین مربع روی صفحه بازی، خانه زندان است که می توانید از پرداخت های اجاره ای دوری کنید.

با وجود اینکه ابتدای بازی سرگرم کننده تر است (خرید دارایی، افزایش سرمایه و …) انتهای بازی بسیار خسته کننده است. معمولا یک بازیکن در طول بازی از بقیه جلو می افتد که اگر آن بازیکن شما نباشید، مجبور هستید تا انتهای بازی تاس بریزید تا زمانیکه ورشکسته شوید.

مفهوم اصلی بازی رومیزی کش فلو

به نظر من، بهترین بازی رومیزی شبیه ساز اقتصادی، بازی کش فلو است. مفهوم اصلی بازی بدین ترتیب است که شما بازی را با شغلی معمولی (ساعت کاری ۹ صبح تا ۵ بعد ازظهر) شروع می‌کنید و هدف شما افزایش درآمد غیرفعال است تا زمانی که بتوانید از چرخه موشی خارج شوید.

در ابتدای بازی بطور تصادفی یک شغل به شما داده می‌شود (مانند وکیل، مکانیک، و…) سپس شما باید درآمد ماهانه و هزینه های خود را داخل برگه صورت وضعیت مالی ثبت کنید. تنها درآمد شما حقوق شما خواهد بود و هزینه های شما شامل مالیات، رهن خانه، وام مدرسه و … می‌باشد. مقدار پولی که پس از کسر هزینه هایتان باقی می‌ماند، جریان نقدی نامیده می‌شود.

هر شخصی با جریان نقدی مثبت و مقداری پس انداز بازی را شروع می‌کند اما مقدار تمام این اعداد، بسته به شغل شما متفاوت است. همه افراد بازی را در دایره کوچک وسط صفحه که چرخه موشی نامیده می‌شود، شروع می‌کنند. در هر نوبت، شما یک تاس می اندازید و داخل این دایره حرکت می‌کنید. تعدادی از خانه های صفحه بازی، متفاوت هستند.

اگر شما روی خانه موعد حقوق قرار بگیرید یا از روی آن رد شوید، شما جریان نقدی ماهانه خود را دریافت می کنید و باید آن را در برگه کیف پول خود اضافه کنید (اگر جریان نقدی ماهانه شما منفی باشد، از کیف پول کسر شود)

اگر شما در خانه معامله قرار بگیرید، می توانید کارت معامله کوچک یا معامله بزرگ را انتخاب کنید. کارت معامله بزرگ، فرصتی را به شما نشان خواهد داد که مبلغ آن بیشتر از ۵۰۰۰$ می باشد. این فرصت میتواند کار و کسب، املاک یا سهام باشد. شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا آن فرصت را بخرید یا نه.

خانه بازار این خبر را می دهد که اتفاقی در بازار افتاده است، که روی هر بازیکن تأثیر می گذارد. این اخبار ممکن است تغییرات سهام (نصف شدن یا دوبرابر شدن تعداد سهام شرکت ها)، تغییرات قیمت خانه / کالاها و موارد دیگر باشد.

خانه هزینه، شامل هزینه ای است که باید پرداخت کنید، مانند خرید بلیط کنسرت یا خرید اسکی یا غیره.

همچنین در صفحه بازی خانه هایی خاص و جالب وجود دارد. شما ممکن است صاحب فرزند شوید که باعث می شود هزینه هایتان افزایش پیدا کند (نکته: شما در این بازی فرزند نمی خواهید)، یا ممکن است در خانه بیکاری موقت قرار بگیرید که باعث می شود دو نوبت بازی را از دست دهید و باید مجموع هزینه هایتان را به بانک بازی پرداخت کنید. همچنین خانه خیریه وجود دارد جاییکه پرداخت کمک ، این امتیاز را به شما می دهد که تا ۳ نوبت می توانید از جفت تاس استفاده کنید.

در هر نوبت شما می توانید تسویه کردن بدهی را انجام دهید (گاهی اوقات مجبور می شوید) و شما می توانید برای کاهش هزینه هایتان، بدهی های خود را پرداخت کنید. زمانیکه درآمد غیر فعال شما از مجموع هزینه هایتان، بالاتر رفت شما از چرخه موشی خارج می شوید. سپس به مسیر بیرونی صفحه بازی منتقل می شوید جاییکه شما به سرمایه گذاری کردن ادامه می دهید تا زمانیکه درآمد غیرفعال شما به ۵۰٫۰۰۰$ بیشتر افزایش پیدا کند. زمانیکه به این مرحله برسید، برنده بازی شده اید.

کش فلو واقعی تر است!

مشکل اصلی من با مونوپولی این است که این یک بازی مبتنی بر امور مالی است که واقعا در واقعیت اینگونه نیست. چرخه داخل صفحه، شما را مجبور به پرداخت اجاره به مالکان مختلف می‌کند که مقداری به حقیقت نزدیک است. اگر شما پول کافی برای خرید ۴ خانه در گران ترین مربع در صفحه اصلی را دارید، چرا شما هنوز دارایی های مختلف ارزان قیمت را اجاره می دهید؟ چرا همیشه در بازی، خانه زندان را می بینید؟ ایده افزایش درصد مالکیت خانه ها برای برنده شدن در یک بازی جذاب است اما این ایده در اجرا، به نظر من، می توانست بهتر انجام شود.

مهمترین بخش بازی کش فلو، یکسری نکات مالی است که بر اساس واقعیت بوده و در دل بازی پنهان است. شما بازی را با انتخاب یک شغل (ساعت کاری ۹ صبح تا ۵ عصر) آغاز می کنید و مقدار واقع بینانه ای پول بر اساس شغل خود به دست می آورید. اگر شغلی با حقوق خوب داشته باشید، میزان بدهی ها و هزینه های شما (مالیات، پرداخت های وام و …) نسبتا بالا خواهد بود. در این حالت برای خروج از چرخه موشی، لازم است درآمد غیرفعال شما نسبت به شخصی که شغلی با حقوق کم دارد، بیشتر باشد.

کش فلو چندین استراتژی برای برنده شدن دارد.

زمانیکه بازی کش فلو را انجام می‌دهید متوجه می‌شوید هیچ کدام از درآمد فعال و هزینه هایتان ثابت نیست؛ درحالیکه هدف شما بدست آوردن درآمد غیرفعال بیشتر از مجموع هزینه هایتان است که می‌توانید از دو جهت به آن دست پیدا کنید.

شما می‌توانید دارایی هایی را بخرید که برای شما درآمد غیرفعال می‌سازد و باعث می‌شود درآمد غیرفعال‌تان افزایش یابد یا در جهت کاهش هزینه هایتان، مقداری از بدهی‌های خود را پرداخت کنید.

در هر صورت، هدف شما این است که جریان نقدی تان افزایش یابد. این مورد یک درس مالی در خودش دارد. این جریان پول شماست نه فقط درآمد شما که باید به آن توجه کنید. درآمد شما ممکن است بالا باشد، اما اگر هزینه های شما بالاتر باشد، به طور قطع ثروت خود را از دست می‌دهید. ایده آل مناسب برای شما این است که می خواهید در مسیر سرعت حرکت کنید.

اهرم کردن بدهی

در مونوپولی، اگر پول نداشته باشید، نمی‌توانید خرید کنید یا نمی‌توانید خود را بدهکار کنید اما در کش فلو اینطور نیست و بدهی می‌تواند شما را رشد دهد یا ورشکست کند. بله، بدهی، هزینه های ماهانه شما را افزایش می‌دهد اما چه بخشی از بدهی را برای پرداخت هزینه استفاده می‌کنید؟

اگر شما در خانه هزینه قرار بگیرید، ممکن است مجبور شوید وام بگیرید تا آن هزینه را بپردازید مانند هزینه ارتودونسی فرزند. در این صورت، هزینه های ماهانه شما افزایش می‌یابد اما درآمد شما خیر.

اگر شما در خانه معامله قرار بگیرید، ممکن است تصمیم بگیرید که بدهی خود را افزایش دهید (مانند خرید یک کسب و کار). اگر درآمد دریافتی شما بیشتر از هزینه های وام بانکی شما باشد، جریان نقدی ماهانه شما مثبت است.

کیوساکی بسیاری از ثروت خود را با استفاده از اهرم بدهی ساخته است؛ در حالی که این یک استراتژی بحث برانگیز است.

این بازی، اهرم کردن بدهی را به شما تحمیل نمی کند بلکه این فقط یک انتخاب است که شما در بازی دارید، دقیقا شبیه زندگی واقعی.

باید فکر کنید

مونوپولی دارای تعداد محدودی خانه، هتل و دارایی می‌باشد. این مسئله باعث می‌شود که هر چیزی را در کوتاه ترین زمان ممکن خریداری کنید (اگر بتوانید). این فقدان عرضه در نهایت به معنای این است که تصمیم گیری ضروری است و فقط زمانی که بتوانید، خرید می‌کنید. در کش فلو، هیچ محدودیتی برای تعداد دارایی هایی که می‌توانید داشته باشید وجود ندارد. (گرچه احتمالا قبل از اینکه بتوانید تعداد زیادی از دارایی ها را دریافت کنید، تمام خواهد شد).

در بازی کش فلو زمانیکه شما در خانه معامله قرار می‌گیرید (که نصف خانه های صفحه بازی را شامل می‌شود) باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید معامله کوچک انجام دهید یا معامله بزرگ؟ معاملات کوچک نیاز به سرمایه کمتری دارند اما معاملات بزرگ پاداش های بزرگتری را ارائه می‌دهند. شما ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید، آنگاه می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا آن را انجام دهید یا خیر.

اگر شما در خانه بازار قرار بگیرید، ممکن است فرصتی برای فروش یک دارایی با قابلیت تولید درآمد جهت رسیدن به سود کوتاه مدت، داشته باشید. درآمد غیر فعال ممکن است مهم باشد، اما سرمایه می‌تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد مانند خرید یک دارایی بزرگتر، پرداخت بدهی یا پس انداز کوتاه مدت. شما گزینه هایی پیش رو دارید پس بنابراین تصمیم بگیرید. در مقیاس شانس نسبت به مهارت، من می‌گویم بازی کش فلو نیاز به مهارت بیشتر و مونوپولی نیاز به شانس بیشتری برای برنده شدن دارد.

قوانین خانه های بازی در مونوپولی

قوانین خانه ها در واقع باعث ایجاد مشکلات زیادی در مونوپولی شده است؛ مخصوصا اینکه باعث افزایش مدت زمان بازی می‌شوند.

مثلا وقتیکه به پارکینگ آزاد می‌روید، همه هزینه های پرداخت شده توسط بازیکنان را دریافت می‌کنید، این قانون آن خانه است. قاعده ای که شما نمی توانید دارایی را بخرید تا زمانی که پول کافی داشته باشید، قانون آن خانه است. قاعده ای که هیچ محدودیتی برای تعداد خانه ها یا هتل ها در این بازی وجود ندارد، یکی از قوانین خانه است.

اما به نظر من بازی کش فلو به گونه ای است که می‌توان از بعضی قوانین خانه ها سود برد یا با قرار دادن قوانین خودساخته جذابیت بازی را بیشتر کرد. در اینجا لیستی از این موارد را آورده ام:

۱. مسیر سرعت جذابیت کمی دارد، خودتان تغییرش دهید

جذابیت زیادی در مسیر سرعت وجود ندارد. شما به طور ناگهانی پس از خروج از چرخه موشی، درآمد غیر فعال خود را ۱۰۰ برابر می‌کنید تا موعد دریافت درآمد غیرفعال شما برسد. باید موعد دریافت درآمد غیرفعال خود را تا ۵۰٫۰۰۰ دلار افزایش دهید تا بازی تمام شود. تنها درآمدی که شما در این قسمت از بازی می‌گیرید، درآمد غیرفعال شماست. شما همه دارایی ها، بدهی ها و هزینه ها را فراموش می‌کنید.

می‌توانید با تغییر قوانین این مسیر بازی جذابی برای خود بسازید. مثلا امکان خرید مجدد خانه توسط سایر بازیکنان را محدود کنید یا مثل بازی مونوپولی با قرار گرفتن سایر بازیکنان در خانه های خریداری شده، از آنها اجاره دریافت کنید.

هدف واقعی بازی این است که از چرخه موشی خارج شوید و این بخش بازی بسیار سرگرم کننده است. بنابراین به نظر من مسیر سرعت فقط هدف پایانی و نهایی بازی را مشخص می‌کند و آن سپری کردن مدتی کوتاه در قالب یک فرد ثروتمند است.

۲. هر دو بازیکن با شغل یکسان شروع کنند

ممکن است شما در یک دست بازی که شغلی کم درآمد دارید نسبت به حریف خود که درآمد بالایی در شروع دارد، جلو زده و برنده شوید. در واقع حریف شما بدهی ها و حتی هزینه های کودک بیشتری را در طول بازی خواهد داشت.

بر اساس تجربه من، این اتفاق بیشتر چالش برانگیز است و می توانید با کمی تفکر و استفاده از هوش مالیتان، برنده بازی شوید. تا آن موقع می‌توانید قوانین بازی را کمی دستکاری کنید، مثلا همه بازیکنان با شغلی یکسان بازی کنند یا می‌توانید به بازیکنان اجازه دهید شغل خود را انتخاب کنند.

۳. پرداخت بدهی‌های آغازین

در دنیای واقعی، شما به طور منظم بخش کوچکی از وام های جاری خود را پرداخت می کنید ولی در بازی کش فلو اینگونه نیست. این احتمالا به این دلیل است که بازی پیچیده تر شود. بجای اینکه مجبور باشید بدهی های قدیمی که ابتدای شروع بازی دارید را پرداخت کنید، اقدام به سرمایه گذاری و افزایش درآمد غیرفعال خود نمایید و به این روش، هوش مالی خود را افزایش دهید.

البته اگر شما به دنبال افزایش واقع گرایی و پیچیدگی در بازی هستید می توانید در این مورد کمی قوانین خودتان را بگذارید و زمانیکه قادر به برقراری تراز کامل بین درآمد غیرفعال و هزینه های خود شدید، هزینه این اقساط ماهانه را پرداخت کنید و از چرخه موشی خارج شوید. به طور مثال، ابتدا هنگام کپی کردن اطلاعات از کارت شغل، اقساط ماهانه مربوط به بدهی های قدیمی خود را نادیده بگیرید (مثل اقساط وام مسکن، وام خودرو، وام ازدواج و…) و با هزینه های پایینتر بازی را شروع کنید.

نتیجه گیری : بازی کش فلو را امتحان کنید

کش فلو یک بازی عالی است که هم سرگرم کننده و هم آموزشی است. این بازی طوری طراحی شده است که افکار شما درباره پول را تغییر دهد و در این کار بسیار موثر عمل کرده است.

شما می توانید چندین بار آن را بازی کنید و از تاکتیک های مختلف استفاده کنید. همچنین می توانید از تمرکز بر کاهش بدهی در یک بازی، به سمت اهرم کردن بدهی جهت خرید دارایی های درآمدزا، تغییر استراتژی دهید.

شما می‌توانید از بازیکنان دیگر یاد بگیرید و از تاکتیک‌های مختلف صحبت کنید. بعضی از این تاکتیک‌ها در دنیای واقعی قابل اجرا هستند. اگر به جای اجرای موارد توصیه شده توسط من در بازی کش فلو یا بازی مونوپولی، آنها را در یک موقعیت واقعی اجرا کنید، تغییرات مالی را در زندگی خود خواهید دید.

خرید بازی کش فلو
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

طراحی سایت