logo

سایت شخصی رضا کارگزار

متخصص و مدرس برنامه ریزی مالی شخصی | مربی ارشد بازی کش فلو | موسس باشگاه بازی گردش مالی ( باشگاه کش فلو ایران )
ceo[a]rezakargozar.com
09153258199
0
  • محصولی در سبد نیست.
۶ درس کیوساکی در کتاب پدر پولدار

۶ درس کیوساکی در کتاب پدر پولدار

من رضا کارگزار هستم مربی ارشد بازی کش فلو رابرت کیوساکی. یادم میاد کتاب پدر پولدار پدر بی پول رابرت کیوساکی را برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ زمانیکه دچار اولین ورشکستگی در اولین کار و کسب شخصی خودم شده بودم خواندم.

با یکی از دوستانم در همایشی شرکت کرده بودیم که پس از خروج از سالن همایش، میزی از کتاب که برای فروش چیده شده بود نظر من را جلب کرد و از بین آن کتاب ها، کتاب بابای پولدار بابای بی پول را برای خرید انتخاب کردم. این اولین ارتباط من با خط فکری کیوساکی بود.

مطالب کتاب آنقدر چشمگیر بود که تا پایان آن نتوانستم آن را کنار بگذارم. بارها و بارها آن را خواندم تا اینکه ۶ درس کتاب مثل ۶ فرمان برای من شد.

من یک منتقد حرفه ای کتاب نیستم. مهارت نوشتن من به همان اندازه بسیاری از طرفداران رابرت کیوساکی است ولی دوست دارم چکیده ای از کتاب را با شما درمیان بگذارم.

حالا بیایید شروع کنیم.

پدر پولدار پدر بی پول توسط رابرت تی. کیوساکی و شارون ال. لچر نوشته شده است. شارون حسابدار قانونی رابرت بود.

این کتاب به همه والدین – مهمترین معلمان کودکان – در همه دنیا اختصاص داده شده است و موضوع آن این است :

آنچه ثروتمندان به فرزندان خود درباره پول آموزش می دهند که طبقه متوسط و ضعیف آموزش نمی دهند!

مقدمه توسط شارون لچر نوشته شده است. او سالهای ابتدایی آموزشش را که با وجود شغل پردرآمد حسابداری باز هم با مشکلات مالی درگیر بود، توصیف می‌کند. بعداً او با کیوساکی آشنا می‌شود و تحت تأثیر ایده های او قرار می‌گیرد. شارون موافقت می‌کند که در نویسندگی کتاب با رابرت همکاری کند.

کتاب پدر پولدار پدر بی پول، روایت زندگی شخصی رابرت کیوساکی از دوره فقر تا ثروت است. در فصل اول کتاب، او دو پدر خود (پدر ثروتمند و پدر فقیر) را معرفی می‌کند.

پدر فقیر پدر واقعی رابرت است. او بسیار تحصیل کرده، باهوش و دارای مدرک دکترا بود که با بورسیه کامل از دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل شده بود. پدر ثروتمند پدر بهترین دوست او مایک بود. او هرگز کلاس هشتم را تمام نکرد.

کتاب پدر پولدار پدر بی پول درباره نظرات متضاد این دو مرد درمورد پول است. کیوساکی این شانس را داشت که به توصیه‌های هر دو پدر گوش کند. بر اساس درس هایی که پدر ثروتمندش آموخته بود او توانست یک امپراتوری مالی بسازد که در زمان جوانی به او اجازه بازنشستگی داد.

این امر برای وی این امکان را فراهم کرد تا در ادامه زندگی، مأموریت خود را ایجاد و توسعه محصولات، خدمات، سیستم ها و شرکت هایی قرار دهد که به عموم مردم کمک کنند تا به آزادی مالی برسند. به نظر وی داشتن سواد مالی اولین قدم برای خارج شدن از چرخه موشی زندگی است.

شش فصل در کتاب وجود دارد که هر کدام از آنها درسی را که توسط پدر پولدار آموخته شده است شرح می دهد:

درس شماره ۱: ثروتمندان برای پول کار نمی کنند

این فصل از کتاب پدر پولدار پدر بی پول، تجربیات دوران کودکی رابرت را که درگیر فقر بود توصیف می کند؛ البته با وجود داشتن پدری با حقوق بسیار بالا که دارای مقام بالا در یک اداره دولتی در ایالت هاوایی بود. پدر پولدار رابرت هرگز به او و مایک توصیه نمی‌کرد که ثروتمند شوند بلکه به آنها توصیه می‌کرد که یاد بگیرند چگونه پول سازی کنند تا پولدار شوند.

رابرت با بهترین دوست خود مایک شریک شد تا با ذوب کردن لوله های خمیردندان و تبدیل آنها به سکه، پول سازی کند. این آزمایش شکست خورد و مایک پیشنهاد کرد که برای مشاوره نزدش پدرش که یک مرد پولدار بود، بروند. پدر پولدار موافقت کرد نحوه پول سازی را به آنها یاد بدهد و به آنها شغل کم درآمدی را در یکی از فروشگاه های ساده خود پیشنهاد داد.

رابرت پس از ماهها تلاش، با پدر پولدار ملاقات کرد و خواستار افزایش حقوق شد. پدر پولدار در پاسخ به او گفت این تله ای است که طبقه کارگر و کارمند در آن سقوط می‌کنند. طمع و ترس بر تصمیماتشان تأثیر می‌گذارد.

برخی حریص می‌شوند و فکر می کنند پول بیشتر می‌تواند مشکلات آنها را برطرف کند. بنابراین آنها همیشه در جستجوی مشاغل با درآمد بالاتر هستند. برخی دیگر بخاطر ترس از دست دادن چیزهایی که در حال حاضر دارند و چیزهایی که می‌توانند بدست آورند بیشتر کار می‌کنند تا پول بیشتری درآورند. هر دو مورد منجر به مشکلات مالی می‌شود.

ثروتمندان این کار را نمی‌کنند. آنها وقت خود را در ازای پول مبادله نمی‌کنند. در عوض کسب و کار و سرمایه گذاری های آنها برایشان کار می‌کند. آنها حتی اگر کار نکنند پول در می آورند. آنها برای پول کار نمی‌کنند، اما پول آنها برایشان کار می‌کند.

به دنبال این توصیه، رابرت و مایک یک تجارت اجاره کتاب های کمیک ایجاد کردند که علی رغم عدم حضورشان، برای آنها کار می‌کرد و درآمد کسب می‌کردند. آنها درس اول را یاد گرفتند: “ثروتمندان برای پول کار نمی‌کنند.”

درس شماره ۲ : شما به سواد مالی نیاز دارید

این فصل از کتاب در مورد تفاوت بین دارایی و بدهی صحبت می‌کند. فرد باید از نظر مالی با سواد باشد تا تفاوت بین آنها را متوجه شود. این فصل با مثال‌های بسیاری از بی ثبات بودن پول در زندگی آدم ها به دلیل عدم درک مالی شروع می‌شود.

به گفته کیوساکی، یک دارایی چیزی است که ماه به ماه پول را به جیب شما وارد کند و یک بدهی پول را از جیب شما خارج می‌کند. آیا یک خانه دارایی است یا بدهی!؟

یک خانه با توجه به اقساط وام، مالیات و عوارض، تعمیرات، نگهداری و هزینه های زیادی که دارد یک بدهی است. اما همان خانه در صورتیکه به اجاره داده شود می‌تواند دارایی باشد و شما هر ماه مبلغ اجاره آن را دریافت کنید.

در این فصل، تصاویر گرافیکی بسیار ساده و مفیدی از دارایی ها و بدهی ها و چگونگی ارتباط آنها با درآمد و هزینه ها ارائه شده است. همچنین الگوهای جریان نقدی دارایی ها و بدهی ها شرح داده شده است.

ثروتمندان دارایی ها را می‌خرند. فقرا فقط هزینه می‌کنند. طبقه متوسط ​​بدهی می‌خرد و فکر می‌کند آنها دارایی هستند.

درس شماره ۳ : برای خودت کار کن!

با توجه به کتاب پدر پولدار پدر بی پول مردم فکر می‌کنند که افزایش حقوق، داشتن شغلی با درآمد بالاتر یا داشتن شغل دوم می‌تواند مشکلات مالی آنها را برطرف کند. آنها وسایلی را خریداری می‌کنند که به سختی می‌توانند تشخیص دهند که دارایی هستند. آنها در چرخه موشی با سرعت در حال دویدن هستند اما به جلو نمی روند.

پس انداز کنید، نه اینکه خرید غیرضروری انجام دهید! در ساخت کسب و کارها و دارایی هایی که برای شما کار می‌کنند، سرمایه گذاری کنید. باید تلاش کنید تا تجارت خود را بسازید نه اینکه برای افراد دیگر کار کنید.

درس شماره ۴ : توجه به تاریخچه مالیات ها و قدرت شرکت های بزرگ

تفاوت بین ثروتمندان و فقرا در نحوه پرداخت مالیات در این فصل توضیح داده شده است. قوانین مالیاتی در سراسر جهان به نفع شرکت ها نوشته شده است. شرکت ها پول کسب می‌کنند، آن را خرج می‌کنند و در آخر کار مالیاتشان را پرداخت می‌کنند؛ اما افراد فقیر و متوسط باید قبل از هزینه کردن، مالیاتشان را بپردازند.

ثروتمندان شرکت هایی می‌سازند که آنها را صاحب دارایی می کند. بدین ترتیب آنها مزایای مالیاتی و حفاظت قوانین مالیاتی را دریافت می‌کنند. باید سعی کنید تا آنجا که ممکن است علاوه بر یادگیری آموزش های مالی، در مورد حسابداری، سرمایه گذاری، بازارها و قوانین حقوقی نیز آموزش ببینید.

درس شماره ۵ : ثروتمندان پول را خلق می کنند

بر اساس آموزش های کتاب پدر پولدار پدر بی پول، پول واقعی نیست. پول یک ایده است. فقرا و طبقه متوسط ​​برای پول کار می‌کنند اما ثروتمندان آن را ایجاد می‌کنند.

ذهن تنها دارایی قدرتمندی است که ما داریم. اگر به خوبی آموزش داده شود، می‌تواند به سرعت ثروت عظیمی را ایجاد کند. معنای ثروت به طور مداوم در طول قرن ها تغییر کرده است. در گذشته ثروت به معنای داشتن احشام، زمین زراعی، ساختمان ها و کارخانه های تولیدی و غیره بوده است.

درس شماره ۶ : برای پول کار نکنید برای یادگیری کار کنید

اعتقاد عامه مردم مبنی بر این است که تخصص برای شما پول بیشتری به دنبال دارد. این در صورتی می‌تواند درست باشد که شما قصد داشته باشید در کل زندگی خود یک کارمند باشید. پدر پولدار، کیوساکی را تشویق کرد که کاری برخلاف اعتقاد عموم مردم انجام دهد. یک شخص باید بجای پول، برای تجربه کار کند.

کیوساکی پس از توصیه های پدر پولدارش، در شغل های مختلفی شروع به کار کرد. با وجود اینکه قصد نداشت آن مشاغل را در زمینه های مختلف  دنبال کند. سعی کنید در حسابداری، سرمایه گذاری، بازارها، امور حقوقی، فروش، مدیریت و ارتباط با مردم تجربه کسب کنید.

سه فصل دیگر نکاتی درباره شروع کار، لیست کارهایی که باید انجام دهید و برنامه ای برای پرداخت هزینه تحصیل کودک تنها با ۷۰۰۰ دلار ارائه می دهد.

سخن آخری

کتاب پدر پولدار پدر بی پول برخی از ایده های متعارف در مورد پول را به چالش می‌کشد. دارایی و بدهی را به روشنی تعریف می‌کند. در این کتاب ایده ها به خوبی سازمان یافته اند و ارائه مطالب جذاب بوده و خواننده را مجذوب خود می‌کند.

تصور می‌کردم این کتاب پر از داستان های موفقیت شخصی کیوساکی در املاک و مستغلات باشد، اما نکات خاصی در این مورد وجود نداشت. هیچ راهنما یا روش سرمایه گذاری که وی مدافع آن باشد وجود ندارد. در واقع اگر به دنبال راهنمایی و پیدا کردن دستورالعمل در این کتاب هستید، ناامید خواهید شد.

در کل کتاب پدر پولدار پدر بی پول، کتاب بسیار خوبی است، اما انتظار نداشته باشید که رابرت کیوساکی روش های سرمایه گذاری را به شما یاد دهد. این کتاب شروعی عالی برای ورود به دنیای سرمایه گذاری است که نتیجه آن حاصل تلاش و آموزش های تکمیلی است که شما در این مسیر به دست می آورید. البته تلاش و پشتکار شما در رسیدن به هدف باید شما را از خستگی دور کند تا ثروتمند شوید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت

طراحی سایت